Plán práce koordinátora primárnej prevencie
Do pozornosti Vám dávame článok „ Nebezpečný trend“ k téme, zverejnený v časopise PLUS7dní č. 3 zo dňa 20. januára 2022
ŽUVACÍ TABAK
Žuvací tabak a iné bezdymové tabakové výrobky sa často propagujú ako bezpečnejšie ako cigarety, pretože nie sú spojené s rakovinou pľúc. Tieto výrobky však majú niektoré z rovnakých rizík ako cigarety. Bezdymový tabak má aj ďalšie riziká. Neexistujú neškodné tabakové výrobky.
Čo je to bezdymový tabak?
Bezdymové tabakové výrobky pozostávajú z tabaku, ktorý sa skôr žuje, cmúľa alebo šnupe, než fajčí. Nikotín sa vstrebáva cez tkanivá úst a v niektorých prípadoch sa prehĺta. Na celom svete sa používa mnoho druhov bezdymových tabakových výrobkov. Medzi najobľúbenejšie patria:
- žuvací tabak,
- tabak na šnupanie,
- rozpustné tabakové výrobky – snus a pod.
Žuvací tabak
Žuvací tabak sa predáva vo forme voľných listov, pletených listov (tzv. twist) a stlačených listov (tzv. plug). Môže byť ochutený. Žuvací tabak sa umiestňuje medzi líce a ďasná. Sliny, ktoré sa nahromadia v ústach, sa vypľujú alebo prehĺtajú. Žuvací tabak sa nazýva aj žuvací alebo pľuvací tabak.
Tabak na šnupanie
Tabak na šnupanie je jemne mletý tabak, ktorý môže byť suchý alebo vlhký. Je balený v plechovkách alebo vrecúškach. Môže byť ochutený. Štipka tabaku sa umiestňuje pozdĺž línie ďasien, buď za pery, alebo medzi ďasná a líce. Používanie tabaku sa nazýva aj namáčanie. Suchý tabak sa môže šnupať.
Snus
Snus (vyslovuje sa snoos) je druh vlhkého tabaku, ktorý pochádza zo Švédska. Predáva sa sypaný alebo vo vrecúškach. Snus sa pasterizuje, aby sa zničili baktérie, ktoré môžu produkovať chemické látky spôsobujúce rakovinu. Niektoré dôkazy naznačujú, že užívatelia tabaku snus nie sú tak veľmi ohrození rakovinou ústnej dutiny, srdcovými chorobami, mŕtvicou, rakovinou pľúc a inými pľúcnymi problémami ako užívatelia cigariet.
Rozpustný tabak
Rozpustné tabakové výrobky sú tabakový prášok lisovaný do tvarov napr.: tablety, tyčinky alebo pásiku. Niektoré obsahujú sladidlá alebo arómy a môžu vyzerať ako cukríky. Lisovaný tabak sa žuje alebo drží v ústach, kým sa nerozpustí. Tieto výrobky nie sú rovnaké ako nikotínové pastilky, ktoré sa používajú na pomoc ľuďom pri odvykaní od fajčenia.
Zdravotné riziká bezdymového tabaku
Bezdymové tabakové výrobky môžu ľudí vystaviť nižšiemu množstvu škodlivých chemických látok ako tabakový dym, ale to neznamená, že tieto výrobky sú bezpečnou alternatívou fajčenia. Aj bezdymový tabak obsahuje nikotín, ktorý môže viesť k závislosti, a desiatky chemických látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.
Medzi zdravotné problémy súvisiace s bezdymovým tabakom patria:
- závislosť - nikotín je chemická látka, ktorá spôsobuje závislosť od tabaku. Výskum naznačuje, že ľudia, ktorí používajú bezdymový tabak, dostávajú do tela toľko alebo viac nikotínu ako ľudia, ktorí fajčia cigarety. Rovnako ako pri fajčení môže odvykanie od bezdymového tabaku spôsobiť intenzívnu túžbu, podráždenosť a depresívnu náladu.
- Rakovina - konzumácia žuvacieho tabaku a iných bezdymových tabakových výrobkov zvyšuje riziko rakoviny ústnej dutiny, hrdla a pankreasu. Bezdymový tabak tiež zvyšuje riziko vzniku malých bielych škvŕn v ústach nazývaných leukoplakia Tieto škvrny sú tzv. predrakovinové - to znamená, že majú potenciál zmeniť sa na rakovinu.
- ochorenia srdca - niektoré formy bezdymového tabaku zvyšujú váš srdcový tep a krvný tlak. Dlhodobé používanie bezdymového tabaku zvyšuje riziko úmrtia na srdcové ochorenia a mozgovú príhodu.
- ochorenia zubov -cukor a ďalšie látky obsiahnuté v bezdymových tabakových výrobkoch môžu spôsobiť vznik zubných kazov, obrusovanie zubov, zafarbenie zubov, zápach z úst, ochorenie ďasien, ústup ďasien, úbytok kostí okolo koreňov a stratu zubov.
- tehotenstvo - používanie bezdymového tabaku počas tehotenstva zvyšuje riziko narodenia mŕtveho dieťaťa, nízkej pôrodnej hmotnosti a variability srdcovej frekvencie u dojčiat.
- riziko otravy - vzhľad a príchute niektorých bezdymových tabakových výrobkov pripomínajúce cukríky ich robia atraktívnymi pre deti. Konzumácia týchto výrobkov môže spôsobiť otravu nikotínom. Otrava nikotínom u detí môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, slabosť, kŕče, poruchy reakcie, problémy s dýchaním a dokonca smrť.
Odvykanie od tabaku
Výrobcovia môžu naznačovať, že bezdymový tabak pomôže prestať fajčiť, avšak nebolo to dokázané. Vzhľadom na zdravotné riziká nie sú bezdymové tabakové výrobky dobrou alternatívou na odvykanie od fajčenia.
Vo výskume o odvykaní od žuvacieho tabaku a iných bezdymových výrobkov sa ako najúčinnejšie ukázali nasledujúce intervencie:
- behaviorálne intervencie – napr.: telefonické služby, svojpomocné materiály a poradenstvo poskytujú podporu a pomôcť vám rozvíjať zručnosti na zvládanie problémov,
- náhradná nikotínová terapia pomocou náplasti, žuvačiek alebo pastiliek - môže pomôcť znížiť túžbu po tabakových výrobkoch.
- lieky - na zmiernenie nikotínových abstinenčných príznakov sú v zahraničí schválené
niektoré lieky na predpis bez obsahu nikotínu.